Februári Szilveszter? Februárban is Szilveszter?

Olvasási idő: 3 perc

Mostanra talán eldőltek a szilveszteri fogadalmak. Aki eddig tartotta magát hozzá, annak nagy esélye van arra, hogy folytatja, aki nem, nos… Ő előtte is két lehetőség adódik.

Egy hónap telt el szilveszter óta és valami úton-módon az Óév utolsó napja, és az azt körülvevő felhajtás még mindig érezhető az embereken. Az aznapi lelkesedés csökkent, de a kérdés mindig időszerű. Mitől van ilyen ereje ennek a napnak? Mert van neki. Ha pontos választ nem is adok, de néhány szemszögből körül járom ezt a kérdést.

Az Óév utolsó estje: sok szemét elengedése
2016-ban, ahogy minden évben rengeteg dolog történt (na, bumm) velünk, a családunkkal és a világban egyaránt. Ezen dolgok nagy része sajnos nem a világ szebbik oldalát mutatta meg, ám aki nyitott szemmel jár, láthatja, hogy 2016 igen is remek év volt (lásd #eb2016, erről itt írtunk). Mi mást is akarhatnánk egy teljes év fáradalmai után, mint elengedni magunkat, felejteni és újra tervezni.

Az örökös remény
Tabula rasa. Ideális esetben nem érdekel senkit honnan jöttünk és ott mit csináltunk. A fókusz az új éven van, azon, hogy mennyi minden van még előttünk és talán az új évnek tiszta lappal indulhatunk neki.

Néphagyományok
A jelenkor ünnepei mind néphagyományokon alapszanak. Itt olvashatsz bővebben róla. Egy kis szösszenet a rafia.hu szerint : „A népi kalendárium szerint Szilveszter az Újév első napjával összefüggő nap, ezért a két nap szokásai, hiedelmei gyakran azonosak, illetve mindkét napra érvényesek. Az éjféli zajkeltésnek – kongózásnak, csengőzésnek, pergőzésnek – ezen a napon fontos szerepe van. Részben azért, hogy mindenki felébredjen és az új esztendőben szorgalmasan dolgozzon, másrészt azért, hogy a nyáj az Újév beköszöntekor a másik oldalára forduljon. Ezért a nagyobb fiúk végigjárták a házakat, és kolompolással, ostorpattogtatással riasztották fel a jószágot, hogy megforduljon. Úgy vélték ugyanis, hogy ezzel biztosítják az állatok szaporaságát, és egészségét. A háziak borral, pálinkával, süteménnyel kínálták, és különböző ajándékokkal jutalmazták őket.”
Annyi a különbség, hogy már nem ostorcsattogtatás van, hanem tüzijátékkal való durrogtatás.

Találkozások Szilveszter éjjelén
Elmesélek egy történtet: Budapesten, egy átlag nap rezignált arccal mész el az aluljáróban árusítók mellett, nem beszélsz senkivel, tapizod a telefonod majd komor arccal felszállsz a villamosra és hazamész. Szilveszter estéjén ez másként van. Az aluljáró üvölt az trombitáktól és az árusítóktól. Elmosolyodsz azon, hogy van még, aki vesz trombitát, piros „parókát” stb. Felszállsz a villamosra, majd a szilveszteri kellékeket eladó árus is felszáll. Azt mondod magadban, már csak ez kellett. Leül és odaszól, hogy BÚÉK, illedelmesen viszonzod. Ezt kétszer-háromszor eljátsszátok és kialakul egy beszélgetés köztetek. Az, akivel amúgy nem beszélnétek (se ő hozzád, se te hozzá) most mégis jókedvűen diskuráltok és észre sem veszed, hogy mindenki a maga valójában tesz hozzá a közjóhoz.

Emlékszel, hogy aznap mennyire másként viszonyultunk egymáshoz? Akire eddig morcosan néztünk, most kap tőlünk egy-egy félmosolyt, esetleg jó szót. Hihetnénk, hogy ez nem sok, nincs is jelentősége, de a két ember közötti jég feloldásában ez az első lépés. Ismeretlenek esetében is, akihez amúgy nem szólnánk, elfordulnánk tőle, eleresztettünk neki egy B.Ú.É.K.-ot. A hajléktalan együtt koccintott az elittel. Az egyetemista a nyugdíjassal.

Hogy kapcsolódik mégis a február a Szilveszterhez?
Egyszerű. Ez volt az nap, amikor önfeledten ünnepeltek az emberek, beszéltek egymáshoz az utcán (a megszokott fapofa helyett), mosolyogtak és jót akartak. A Szilveszter közelebb hozza az embereket egymáshoz és ezt kell gyakorolnunk akkor is, amikor már bő harminc nap eltelt, és akkor is, amikor félév vagy tizenkét hónap telik el.

Mentsük át a Szilveszter hangulatát a mindennapokba!
Lehetséges ez? Igen!
Hogyan?
Idézd fel a Szilveszter estédet, amikor mentél valahova, vagy vendégeket vártál. Megvan? Megvan az érzés? Jól esik? Elmosolyodtál? Folytasd akkor. Az utca tele nevetéssel és jókedvvel, hangosan üvöltik egymásnak az emberek, hogy B.Ú.É.K. Boldog új évet kívánok. A jót akarás megjelent, s meghozta a vidámságot is. Elkaptad az érzést? Igen? Akkor most már tudod, hogy ilyen egyszerű Szilvesztert varázsolni februárba.
Ha néha visszagondolsz egy-egy ilyen nagy impluzussal járó, örömteli alkalomra, a hétköznapjaid hangulatát is megváltoztathatod.

Legyen februárban Szilveszter, legyen egész évben Szilveszter.

Forrás:
https://rafia.hu/content/szilveszteri-hagyom%C3%A1nyok-n%C3%A9pszok%C3%A1sok

Ezek a cikkek is érdekelhetnek

Beszámoló a Slipknot koncertről

Beszámoló a Slipknot koncertről

Mindenki tudta, hogy egy fesztiválkoncertet, ráadásul egy 2019-es VOLT-os Slipknot koncertet nehéz lesz felülmúlni. A rockfesztiválokon és a kommersz klubkoncerteken szocializálkódott fiatal felnőttek és felnőttek még mindig furcsán érezhetik...

Slipknot koncert Budapesten

Slipknot koncert Budapesten

A metál rajongók egyik sláger bandája február 4-én ismét Magyarországra érkezik. A nyári VOLT Fesztiválos koncertjük hatalmas sikert aratott, s nem kétség, hogy néhány hét múlva is a legjobb formájukat akarják majd hozni. A tavalyi év koncertjének...

Hétköznapi maceráink

Hétköznapi maceráink

Görög Ibolya, Magyarország első számú protokoll szakembere, 2019. június 11.-én tartotta meg „Hétköznapi maceráink” című előadását. Főként a nyaralással kapcsolatos illemről hallhattunk néhány általános jó tanácsok mellett, melyeket Görög Ibolya a...

Bullet For My Valentine Budapesten

Bullet For My Valentine Budapesten

A kétezres évek egyik sláger metál bandája április 10-én Budapestre érkezik. Egy kisebb szünet után újra szinpadra lépnek és turnéznak, hogy - megmutassák a Gravity című anyagukkal, - nem felejtettek még el zenélni. A Buller For My Valentine (BFMV)...