Nyugalom

Olvasási idő: 2 perc

Amikor elégedetlen vagy, akkor azzal nem értesz egyet, hogy egy bizonyos helyzet, valami vagy valaki nem kedvez számodra, nem szolgálja ki az elvárásaid. Ha valami nem úgy alakul, ahogy várja az ember, hajlamos rosszul érezni magát, csalódni, esetenként mérgesnek, dühösnek lenni.

Hogy mit lehet tenni ennek a kivédésére?

  1. Cselekedj önállóan! Gyakran elkövetett hiba, hogy az emberek másokra vagy éppen a „megfelelő pillanatra” várnak, hogy megtegyenek valamit. Ha meghoztál egy döntést, el akarsz érni egy célt, valósítsd meg. Ne magyarázd meg magadnak, hogy más is kell hozzá. Minél hamarabb lépsz, annál gyorsabban gondolkodhatsz a következőkön. Függetlenedj a környezetedtől! Lehet, másoknak nem azok a céljai, mint neked, ettől még tehetsz érte. Például kereshetsz olyat, akit érdekel, amit akarsz.
  2. Vetkőzd le az elvárásaid!Nincs olyan, hogy „nekem ez jár”. Engedd el az egoizmust! Így rengeteg idegeskedéstől óvhatod meg magad. Íme, két példa:

„Ez miért nincs a helyén?”

Ha nincs a helyén, az téged zavar. Ha Téged zavar, ne a környezetedtől várd el, hogy kiszolgáljon és megfeleljen az igényeidnek. Az első pont arról szól, hogy cselekedj önállóan. Ne várj másra, hogy megtegye helyetted. Elteszed, mert te úgy szereted. Ennyi. Ha más tart helyetted rendet, már van is miért hálásnak lenned.

„Nem igaz, hogy nem jön a busz!”

Nos, igen, a busz vagy jön, vagy már elment vagy előszeretettel késik. De az, hogy az utolsó lehetséges busszal mész, és nem hagysz időt a hibafaktoroknak, az a te hibád. Legyél felkészült és összeszedett! Legyél tudatos! Mikor indulsz, mennyi idő lehet az út és a többi.

  1. Fogadd el a tényeket!Mert ugye valami nincs a helyén, vagy épp nem jön a busz. Felmerül a kérdés, hogy akkor most tényleg az a megoldás, hogy törődjön bele az ember a helyzetébe? Azt mondom, részben. Amint elfogadtad a tényeket, gyakorlatilag túllendültél a problémán, így koncentrálhatsz a probléma megoldására. A megoldásra fókuszálj!
  2. Őrizd meg magadban a békét!Ez a pont összefoglalja a fenti hármat. Ugyanis, ha békés vagy, nem félsz önállóan cselekedni, nem generálsz magadnak feszültséget azzal, hogy fennakadsz dolgokon, és könnyen elfogadhatod a spontán helyzeteket is. Minél higgadtabb maradsz, annál jobb válaszlépések juthatnak az eszedbe. Szóval törekedj a békére magaddal, és magadon keresztül másokkal is. Legyél kizökkenthetetlenül higgadt!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek

Énidő nyáron is

Énidő nyáron is

Az énidő. Sokat lovagolok ezen a témán, mert, bár nagyon szeretném, nem sikerült még teljesen, bűntudatmentesen és szükséges egészségmegőrző rituáléként beépíteni az életembe. Pedig egyre nagyobb szükségem van rá, és azt gondolom, hogy nem csak...

Mi lett volna, ha tudatosan tervezed meg az évet

Mi lett volna, ha tudatosan tervezed meg az évet

Olvasási idő: 5 perc Az év elején még lelkesek vagyunk, tele ötlettel, tettvággyal és meg akarjuk váltani a világot. Ahogy haladunk az időben előre ez az érzés majd alábbhagy, esetleg elszáll az ihlet és már nem lelkesedünk annyira, de ha tudatosan tervezzük a jövőnket, akkor kitarthat ez a lelkesedés nem csak ebben az évben, hanem akár tovább is.
A titok szerintem – nem meglepő módon – az időperspektívában rejlik. Hiszen ez nem egy sima időbeosztáson alapuló szemlélet, itt az egész életünket, annak minden idősíkját együttesen kell kezelni. Nehezen hangzik? Nos igen, először nekem is annak tűnt, de ha kicsit is esélyt adunk neki, hogy az életünk részévé váljon már néhány nap alatt észre fogjuk venni, hogy megint az időperspektíva szempontjait nézve hoztunk meg egy – valószínűleg jó – döntést.