Tartalomjegyzék
- 1 Hogyan jelenik meg a Trianonról való gondolkozásunkban az időperspektíva?
- 2 De miért van az, hogy valakinek fontos Trianonról beszélni, valaki pedig el akarja felejteni? A válasz (részben) a különböző időperspektívákban rejlik.
- 3 Miért éri meg tehát az időperspektívával foglalkozni?
- 4 Hogyan ismerheted meg a saját időperspektívádat?
Hogyan jelenik meg a Trianonról való gondolkozásunkban az időperspektíva?
Ebben az írásban nem a Trianont megelőző a etnikai-gazdasági-politikai okokról és a trianoni döntés következményeiről lesz szó, hanem arról, hogy egy ilyen (negatív értelemben vett) jelentős esemény hogyan él a társadalmi párbeszédekben, miért is látjuk teljesen másként ugyanazt a helyzetet.
A száraz tényadatok ismeretében a mai napig szokatlanul hat, ha valaki másféle szemüvegen keresztül látja a helyzetet, mint ami.
A tények ugyanis önmagukért beszélnek:
- Semmelyik másik az I. világháborúban résztvevő ország nem veszített területéből olyan sokat mint Magyarország.
- Az országról leválasztották a területének 2/3-át, ami kb. olyan, mintha megcsonkítanák a testünket és csak mellkastól felfele léteznénk karok nélkül.
Ha ebből indulunk ki, akkor teljesen érthető a nemzeti gyásznap lényege. Ezért vannak megemlékezések Kárpát-medenceszerte, ezért van annyi emlékmű 1920. június 4-éről, ezért fáj sok magyar embernek a trianoni döntés.
De miért van az, hogy valakinek fontos Trianonról beszélni, valaki pedig el akarja felejteni? A válasz (részben) a különböző időperspektívákban rejlik.
Na, de mi ez az időperspektíva és hogy kapcsolódik a Trianon-emlékezethez?
Az időperspektíva az a folyamat mely során az élményeidet automatikusan a múlthoz, a jelenhez, illetve a jövőhöz tartozó pszichológiai keretbe teszed.* Tehát kijelenthetjük, hogy az
Időperspektíva = Az időhöz való viszonyod
Ebben a helyzetben a Trianonhoz fűződő viszonyod.
Gyorsan bemutatom neked, hogy milyen időperspektívák vannak, aztán az ismert Trianon-frázisokkal rögtön meg is érted, hogy a kettő miként kapcsolódik össze.
5 fő időperspektívát lehet megkülönböztetni, ezek azok, amik befolyásolhatják a Trianonról való gondolkodásunkat. Az idő felosztása a múlt, jelen, jövő hármasra tagolódik.
1. Múltpozitív
A múltpozitív emberek állandóan a régi szép időket emlegetik. Sokat nosztalgiáznak és ápolják a hagyományokat.
2. Múltnegatív
A múltnegatív emberek a negatív emlékekre vagy arra összpontosítanak, ami már tönkrement az életükben (országukban?). Általában pesszimisták és a „mi lett volna, ha...” gondolatokat mantrázzák.
3. Jelenhedonista
A jelenhedonista emberek az élvezeteknek élnek. Állandóan keresik az örömforrásokat és az új tapasztalatokat, ezért nehezen köteleződnek el. Kerülik a fájdalmas / munkával járó helyzeteket. Ugyanakkor ők azok, akik meg tudják élni a jelen pillanat csodáit.
4. Jelenfatalista
A jelenfatalista emberek azt mondják, hogy az életük forgatókönyve előre meg van írva, a sorsukon ők maguk nem tudnak változtatni, bármit is tesznek. Ez a meggyőződés lehet vallási alapú és a körülményeikből jövő (jellemzően felelősséget hárítók mantrája) is.
5. Jövőorientált
A jövőorientált emberek mindig előre gondolkodnak. Nem hoznak elhamarkodott döntéseket, hanem megtervezik, hogy mit fognak cselekedni. Ők a törekvők, akik rendelkeznek célokkal. Szélsőséges esetben pedig ők a munkamániások. Nem foglalkoznak a múlttal és a jelennel, csak a jövőre fókuszálnak.
Fontos megjegyezni, hogy ezek az időperspektívák mindenkinek ott vannak! A különbség az szokott lenni, hogy az ideálishoz képest melyik milyen mértékben van eltolódva. Az időperspektívánk egyéni és társadalmi szinten is értelmezhető, ha az a népesség egészére jellemző. Így tehát az időperspektíva
egy válasz lehet arra, hogy miért gondolkodunk annyira másként Trianonról.
Hiszen, ha nincs egyensúlyban az időperspektívánk, akkor jönnek elő a beszélgetésekben a jól ismert frázisok:
- Régen minden jobb volt! Nagymagyaroszág mennyország! (múltpozitív)
- Nem! Nem! Soha! Csak akkor leszünk újra teljesek, ha ezt az igazságtalanságot megszüntetjük. (múltnegatív)
- Átkozzuk a döntéshozókat és az összes kollaboráns, amiért ide juttatták az országot. (jelenfatalista)
- Kit érdekel Trianon? Már több, mint 100 éve volt, mi meg most élünk, nemde? (jelenhedonista)
- Jó lenne már túllépni ezen és inkább a jövőnket építeni (jövőorientált)
Ezek mindegyike el szokott hangozni egy-egy Trianonról szóló beszélgetésben / vitában. S ha ezek az időperspektívák nincsenek egyensúlyban az emberen belül (de akár társadalmi szinten is nézhetjük), akkor bizony jöhetnek bármilyen érvek, száraz tények, érzelmi kötődések, hiszen nem lesz konszenzus, nem lesz előrelépés, nem fog működni sem a belső monológunk során, sem a másokkal való beszélgetéseink során. A rossz arányban lévő időérzékelés, a Trianonról való aránytalan gondolkodás ezt meg fogja akadályozni.
Miért éri meg tehát az időperspektívával foglalkozni?
Az időhöz való viszonyulásod alapvető hatással van az életedre, az emberi kapcsolataid alakulására, az adott események értelmezésére, a beszédtémák kezelésére. Az egyéni időperspektívát befolyásolhatja a kulturális, vallási, társadalmi és családi környezet, de még az is, hogy milyen éghajlati övben élünk. A fentiekből következik, hogy az időperspektíva egyénileg, vallásilag és nemzeti szinten is eltérő lehet. Ha szeretnéd megérteni, hogy mi mások / a saját gondolkodásod (egyik) mozgatórugója, akkor érdemes jobban beleásnod magad az időperspektíva pszichológiájába. Egyéni és társadalmi szinten is meghatározó lehet az időhöz való viszonyulás.
Kitalálod, hogy a magyarokra vajon melyik időperspektívák jellemzőbbek?
Az ábrán az ideális időperspektívát láthatod. A rózsaszínnel jelölt részek azt mutatják, hogy az adott időperspektíva milyen mértékben egészséges.
Ha egy magyar embernek / a magyar nemzetnek ilyen szépen néz(ne) ki az időperspektívája, akkor az békét kötött a múlttal, levonta belőle a tanulságokat, ennek megfelelően tart megemlékezéseket, reális mértékben épül be az kultúrális-emlékezéstudatba. A cselekedetei során el tud képzelni magának és az örökségének egy fényesebb, pozitív jövőt. Ezért a jövőért tesz is, s mindeközben megáll néha, hogy élvezhesse fáradtságos munkájának gyümölcsét, az új ültetéseket, a gyönyörű vidéket, a gyarapodást.
Ez az ideális időperspektíva állapota. Ez a kiegyensúlyozottság segít feldolgozni és megbirkózni az ilyen tragikus eseményekkel, mint a trianoni döntés.
Hogyan ismerheted meg a saját időperspektívádat?
Viszonylag kevés olyan terület van, ami univerzálisan jelen van minden embernél. Az időperspektíva egy ilyen terület. Ehhez készült egy rövidített teszt is, amit bárki kitölthet, élhet az a Föld bármely pontján, az eredménye ugyanannyira érvényes és megbízható lesz. Ezt a tesztet magyar nyelvre is adaptálták** és többek között a honlapunkon is elérhető.
Ha szeretnéd azonnal megtudni, hogy milyen az időhöz való általános viszonyod, vagyis az időperspektívád, akkor
*Zimbardo & Boyd (1999). Putting time in perspective: a valid, reliable individual-differencies metric. Journal of Personality and Social Psychology, 77(6), 1271-1288.
** Orosz, G., Dombi, E., Tóth-Király, I., & Roland-Lévy, C. (2017). The less is more: the 17-item zimbardo time perspective inventory. Current Psychology, 36(1), 39-47.
A cikk megosztása vagy elküldése: