Tartalomjegyzék
Mi az időperspektíva?
Az időperspektíva az a folyamat mely során az élményeidet automatikusan a múlthoz, a jelenhez, illetve a jövőhöz tartozó pszichológiai keretbe teszed.* Tehát kijelenthetjük, hogy az
Időperspektíva = Az időhöz való viszonyod
Tegyünk egy próbát három kérdéssel!
- Emlékszel a gyerekkori nyaralásokra?
- Hogy érzed magad, most, ezt a cikket olvasva?
- Mit fogsz csinálni 1 hét múlva?
Mindegyik kérdésre adott válasszal automatikusan besoroltad az élményeidet, tehát kategorizáltad a történéseket. Később ezek a kategóriák lesznek azok, amik meghatározzák, hogy hogyan gondolkodsz egy adott történéséről és hogyan cselekedsz ezt követően.
Ha szeretnéd azonnal megtudni, hogy Te miként kategorizálod az időd, milyen az időhöz való viszonyod, akkor
Tehát, ha a gyerekkori nyaralások arról szóltak, hogy a szüleid napoztak a parton, te meg a vízben játszottál, homokvárat építettél és fel-alá szaladgáltál, akkor valószínűleg kellemes emlékeket őrzöl a nyaralásokról. Szívesen gondolsz vissza rájuk, szívesen gondolsz vissza a helyre, ahol jártatok és úgy egyébként a vízzel és a nyaralásokkal kapcsolatban is jó emlékeid vannak.
Továbbá az is valószínű, hogy szívesen mennél újra ilyen helyre és szívesen vinnéd a (leendő) gyerekeidet vízpartra.
Azonban, ha katasztrofálisnak élted meg a nyaralásokat, unatkoztál, nem volt hol / kivel játszani és a szüleid is folyton leszidtak, akkor lehet, hogy a negatív emlékeid vannak előtérben és nem szívesen mész egyébként se nyaralni. S amikor a párod felhozza, hogy elmehetnétek nyaralni,
te rögtön a menekülőutat keresed, és azt mondod, hogy nincs rá pénzünk, majd meglátjuk mi lesz, nem tudom, hogy jó ötlet-e stb.
(Az érzelmek tudatalatti kifejeződéséről, a nem értem miért viselkedek ígyről korábban itt írtunk: https://otszazalek.com/blog/tudatos-erzelmek/ )
Ez a kognitív folyamat minden esetben lezajlik,
- legyen az apró mindennapi döntés / nem döntés (pl. nem veszek több articsókát, mert már az előző sem ízlett), a nyaralás eldöntése, a jelenlegi hangulatod (nem tudod mit kezdj magaddal), vagy
- éveket meghatározó döntés (megtanulok egy új nyelvet, mert azzal értékesebb leszek a munkaerőpiacon), vagy
- legyen akár évtizedeket meghatározó döntés (meg se próbálok máshova költözni, nekem az a sorsom, hogy itt maradjak).
Mint láthatod az időperspektíva ennyire meghatározza az életünket.
Tudományos kutatások
S ha már így van, nem kerülhette el a kutatók figyelmét sem.
Persze a dolog fordítva történt, először elkezdődtek az idővel, időérzékeléssel kapcsolatos kutatások. Később a kutatók észrevették a mintázatokat az emberek idővel kapcsolatos gondolkodásában és cirka 30 év alatt eljutottak oda, hogy nevén tudták nevezni a gyereket (időperspektíva!), különböző idődimenziókat alakítottak ki és egy halom nemzetközi kutatással bizonyították, hogy
ez univerzálisan jelen van a Föld minden lakosánál.
Az időperspektíva leghíresebb kutatói Philip Zimbardo (bal**) és John Boyd (jobb**), akik kutatásaikkal elősegítették, hogy jobban megismerhessük a saját működésünket, eredményeiket pedig a magyarul is megjelent Időparadoxon című könyvben foglalták össze.
A mai nyugati szemléletű ember számára az időhöz való viszonyulás rendbetétele és tudatos szintre emelése elengedhetetlen, hiszen
ez egy válasz lehet arra, hogy sok embernél miért nem működik az időgazdálkodás.
Ha az ember időperspektívája nincs rendben, akkor jöhet bármilyen időgazdálkodási tréning, tanács, tipp és technika, nem fog működni, mert a pszichés gátak ezt megakadályozzák.
Emellett azért is nagyon izgalmas az időperspektíva, hiszen itt nem egy olyan gyakorlati megoldásról van szó, aminek uniformizált módon mindenkinél működnie kéne, mint pl. az objektív időhöz (óra) való viszonyítás és az ahhoz képest lévő időszervezés.
Sokkal inkább visszatér oda, ahova amúgy is mindig érdemes, az emberi elméhez, a pszichéhez. A pszichés idő pedig az idő múlásának egyéni érzékelése. Az időperspektíva által fejben tudjuk kibogozni a szálakat, így az áhított időhatékonyság is valószínűbb lesz.
Na, de milyen szálakat kell kibogozni?
5+1 fő időperspektívát lehet megkülönböztetni, ezek azok, amik elősegíthetik / hátráltathatják az életünket. Az idő felosztása a múlt, jelen, jövő hármasra tagolódik.
1. Múltpozitív
A múltpozitív emberek állandóan a régi szép időket emlegetik. Sokat nosztalgiáznak és ápolják a hagyományokat.
2. Múltnegatív
A múltnegatív emberek a negatív emlékekre vagy arra összpontosítanak, ami már tönkrement az életükben. Általában pesszimisták és a „mi lett volna, ha...” gondolatokat mantrázzák.
3. Jelenhedonista
A jelenhedonista emberek az élvezeteknek élnek. Állandóan keresik az örömforrásokat és az új tapasztalatokat, ezért nehezen köteleződnek el. Kerülik a fájdalmas / munkával járó helyzeteket. Ugyanakkor ők azok, akik meg tudják élni a jelen pillanat csodáit.
4. Jelenfatalista
A jelenfatalista emberek azt mondják, hogy az életük forgatókönyve előre meg van írva, a sorsukon ők maguk nem tudnak változtatni, bármit is tesznek. Ez a meggyőződés lehet vallási alapú és a körülményeikből jövő (jellemzően mélyszegénységben élők mantrája) is.
5. Jövőorientált
A jövőorientált emberek mindig előre gondolkodnak. Nem hoznak elhamarkodott döntéseket, hanem megtervezik, hogy mit fognak cselekedni. Ők a törekvők, akik rendelkeznek célokkal. Szélsőséges esetben pedig ők a munkamániások.
+1 Transzcendentális jövöorientált
A transzcendentális jövöorientált emberek hiszik, hogy a halállal az élet nem ér véget és azt is, hogy a halál utáni élet fontosabb, mint a mostani életük. Éppen ezért arra törekszenek, hogy a mostani életükben mindent előkészületet megtegyenek a halál utáni pozitívabb élet reményében.
Hogyan jelenik meg az időperspektíva a mindennapjaid során?
Egy hétköznapi helyzet alapján szeretnénk bemutatni neked, hogy az időhöz való viszonyulásunk mennyire befolyásolja a viselkedésünket. A következő párbeszédben egy osztálytalálkozóra hívlak, amikor a régi középiskolás barátok újra találkoznak.
A beszélgetésben ők vesznek részt: Pozitív Polli, Negatív Nelli, Hedonista Hédi, Fatalista Fábián, Jövőorientált Józsi és Transzcendentális Timi
Pozitív Polli: Milyen jó újra látni titeket! Amikor megtudtam, hogy szerveződik az osztálytalálkozó rögtön elővettem a régi képeket és nosztalgiáztam egy nagyot.
Negatív Nelli: Én is örülök, hogy itt vagyunk, de azért azok a középsulis évek nem voltak ám olyan szépek.
Fatalista Fábián: Azoknak az éveknek így kellett történniük.
Jövőorientált Józsi: Lehet, de nem ez fog meghatározni minket. Különben is, még rengeteg izgalmas dolog vár minket az életben.
(Hedonista Hédi késve, de megérkezik.)
Hedonista Hédi: Sziasztok, mi a helyzet?
Jövőorientált Józsi: Nem hiszem el, hogy még mindig késős vagy.
Hedonista Hédi: Sok dolgom volt, jó? El kellett készülnöm, meg minden. Eszünk valamit?
Pozitív Polli: Sokat gondoltam arra, hogy milyen jó is volt együtt.
Negatív Nelli: Arra gondolsz, amikor megdobáltak fólia-galacsinokkal? Remek volt, mondhatom!
Pozitív Polli: Ajj, persze, emlékszem, hogy milyen volt, de az már elmúlt, lépjünk túl rajta.
Transzcendentális Timi: A karmádon még változtathatsz, így lehet a legközelebbi életedben már nem fog ilyenre sor kerülni.
Jövőorientált Józsi: Milyen jó lenne, ha máskor is összegyűlnék amúgy. Mit szólnátok, ha a mostani találkozó végén megbeszélnénk egy újabb találkozót? Még az is lehet, hogy később tudunk egymásnak segíteni valamiben.
Hedonista Hédi: Nekem nyolc, de végre rendeljünk már valamit
Transzcendentális Timi: Ha a sors úgy akarja, akkor én is ott leszek.
Ebben a rövid beszélgetésben szerettük volna bemutatni, hogy mennyire is a mindennapjaink része az, hogy miként viszonyulunk az időhöz. Persze ez nagyon sarkítás és mindenkinek megvan mind az 5 időperspektívája, a példa viszont jól mutatja, hogy milyen, amikor valakinek 1-1 időperspektívája kiemelkedik a több közül.
(A következő fejezetben kifejtük, hogy miért írtunk csak 5 időperspektívát és nem 6-ot.)
Miért éri meg az időperspektívával foglalkozni?
Az időhöz való viszonyulásod alapvető hatással van az életedre és az emberi kapcsolataid alakulására, az adott események értelmezésére. Az egyéni időperspektívát befolyásolhatja a kulturális, vallási, társadalmi és családi környezet, de még az is, hogy milyen éghajlati övben élünk.
A mediterrán éghajlati övben élőknél például jellemzőbb a múlthoz és a jelenhez kapcsolható perspektívák kiemelkedése, míg a jövőé meglehetősen alacsony. A szicíliai emberek pl. kevésbé jövőorientáltak, kevésbé foglalkoztatja őket a jövő, inkább a jelennek élnek és a múlt emlékeiben merülnek el.
A fentiekből következik, hogy az időperspektíva egyénileg, vallásilag és nemzeti szinten is eltérő lehet.
Kitalálod, hogy a magyarokra vajon melyik időperspektívák jellemzőbbek?
S ha már eltérőek az időperspektívák, akkor újabb kérdésként merülhet fel, hogy vajon egyensúlyba lehet-e ezeket hozni? A jó hír, hogy igen, ezt ideális időperspektívának hívja a szakirodalom. A következő táblázat azt mutatja meg, hogy hogyan néz ki a kiegyensúlyozott időperspsektíva.
Ha valakinek ilyen szépen néz ki az időperspektívája, akkor az a személy békét kötött a múlttal és tudja élvezni az emberi kapcsolódásokat a szerelmével, barátaival vagy a családjával. Valamint el tud képzelni magának és az örökségének egy fényesebb, pozitív jövőt. Az ideális időperspetkíva állapotában kiegyensúlyozott életre lesz képes és könnyebben megbirkózik majd az elé tornyosuló kihívásokkal.
Hogyan ismerheted meg a saját időperspektívádat?
Viszonylag kevés olyan terület van, ami univerzálisan jelen van minden embernél. Zimbardo-ék az időperspektívával egy ilyen területet találtak meg. A kutatásaik során kifejlesztettek egy olyan kérdőívet (Zimbardo Time Perspective Inventory), amit bárki kitölthet, élhet az a Föld bármely pontján, az eredménye ugyanannyira érvényes és megbízható lesz. Ezt a kérdőívet magyar nyelvre is adaptálták*** és többek között a honlapunkon is elérhető.
Ha szeretnéd azonnal megtudni, hogy milyen az időhöz való viszonyod, vagyis az időperspektívád, akkor
Az időperspektíva összegzése
A cikkből egyértelműen látszik, hogy az időhöz való viszonyulásunk milyen fontos szerepet is tölt be az életünkben. Ennek ellenére itthon kevesen foglalkoznak a témával, pedig a saját időperspektívád tudatosítása és fejlesztése nem csak az apró döntéseidre lehet hatással, hanem az életutad egészére is.
A tudatosítás első lépéseként a kérdőív kitöltését javasoljuk, hiszen ez lesz az, ami objektívan megmutatja, hogy milyen jelenleg az időhöz való viszonyulásod.
Ha tudod, hogy kinek lehet még hasznos az időperspektíva ismerete, akkor küldd el neki Facebookon vagy e-mailen ezt a bejegyzést. Köszönjük az ő nevében is!
*Zimbardo & Boyd (1999). Putting time in perspective: a valid, reliable individual-differencies metric. Journal of Personality and Social Psychology, 77(6), 1271-1288.
** A képek forrása: https://www.cpr.cuhk.edu.hk/ és https://www.simonandschuster.com/
*** Orosz, G., Dombi, E., Tóth-Király, I., & Roland-Lévy, C. (2017). The less is more: the 17-item zimbardo time perspective inventory. Current Psychology, 36(1), 39-47.
A cikk megosztása vagy elküldése: